هیدروکربن رزین C9

هیدروکربن رزین C9

لاستومرهای غیر قطبی مانند EPDM پیشنهاد می شود علت استفاده از رزین C5 در الاستومرها افزایش چسبندگی با توجه به کاربرد قطعه مورد نظر می باشد.

ویژگی های رزین C5:

 • به رنگ زرد کم رنگ موجود می باشند
 • در مقایسه با رزین‌هایC9، ویسکوزیته مذاب بسیار کمتری دارند
 • دامنه نقطه نرمی در حدود 70 تا 120 درجه سانتی گراد
 • رزین های هیدروکربنی به عنوان جز چسبنده و عامل همگن کننده استفاده می شوند

معرفی  رزین C9

رزین های هیدروکربنی  C9، پلیمرهای آمورف و ترموپلاستیک هستند که از پلیمرزاسیون هیدروکربن های غیراشباع ایجاد می شوند این رزین ها دارای ماهیت آروماتیک هستند.

به طور عمده از رزین های هیدروکربنی C9 با نقطه نرم کنندگی بالا در رنگ ها استفاده می شود. با افزودن C9 به رنگ ها، چسبندگی فیلم های رنگی، سختی و مقاومت در برابر اسید و باز افزایش می یابد.

ترکیب آنها به مواد اولیه هیدروکربنی (قیر، زغال سنگ، نفت خام) بستگی دارد. مهمترین مونومرهای پایه رزین C9 عبارت اند از: ایندن، متییندن، دی سیکلوپنتادین، استایرن، آلفا متیل استایرن و انواع وینیل تولوئن ها.

C9 برای الاستومرهای قطبی مانند NBR و CR پیشنهاد می شود.

 ویژگی های رزین C9

 • در محدوده رنگ، زرد تیره تا قهوه ای پر رنگ موجود می باشند.
 • در مقایسه با رزین‌هایC5، ویسکوزیته مذاب بسیار بالاتری دارند.
 • دامنه نقطه نرمی وسیع تر از C5 (حدود 100 تا 150) درجه سانتی گراد.
 • حلالیت بسیار خوب در لاستیک های طبیعی.
 • رزین های هیدروکربنی به عنوان جز چسبنده و عامل همگن کننده استفاده می شوند. 

کاربرد های رزین C9

کاربردهای رزین های C5  و  C9 بر حسب صنایع مختلف به شرح زیر است:

 • صنعت لاستیک

درکائوچو ها عمدتا از C9 با نقطه نرم شوندگی پایین استفاده می شود. آن ها مواد مهمی در بسیاری از فرمولاسیون های چسب لاستیکی هستند، به ویژه لاستیک های مصنوعی که چسبندگی کمتری نسبت به لاستیک طبیعی دارند.

 • صنعت چاپ

در جوهر های چاپی معمولا از C9 با نقطه نرم شوندگی بالا استفاده می شود.

 • صنعت چسب

بزرگترین بازار رزین های هیدروکربنی، چسب های گرما نرم، چسب های حساس به فشار و برچسب ها هستند.

رزین های آلیفاتیک C5 برای چسب های مبتنی بر SIS، EVA، APO، SBS، SEBS، NR و غیره، چسب های حساس به فشار گرما نرم، نوارها و برچسب ها مناسب هستند.

آن ها چسبندگی، استحکام پوسته شدن را بهبود می بخشند و دمای انتقال شیشه را افزایش می دهند که به نوبه خود استحکام برشی را بهبود می بخشد. در رنگ ها، مرطوب شدن رنگدانه، چسبندگی، براقیت و سختی فیلم را افزایش می دهند. ترکیبات آلی فرار را کاهش می دهند و مقاومت در برابر آب را بهبود می بخشند.

تولید کنندگان:

تولید کنندگان این رزین ها عبارت اند از:

 Henghe، ExxonMobi ، BASF، Eastman، Ruetgers Novares، Neville، Cray-Valley در میان چندین شرکت دیگر هستند.

مقایسه رزین های C5 و C9:

رزین  C5 دارای نقطه نرمی کم، بوی ملایم، استحکام اتصال بالا است و عمدتا در زمینه چسب حساس به فشار، چسب گرما نرم، رنگ ترافیکی و غیره استفاده می شود.

 رزین نفتی C9 دارای بوی نسبتاً تند، نقطه نرمی بالا، سازگاری ضعیف است که عمدتاً در زمینه رنگ، جوهر و پوشش های ضد زنگ استفاده می شود.

رزین های هیدروژنه شده C5 و C9

رزین هیدروکربن پس از هیدروژناسیون در فرآیند پلیمریزاسیون، هالیدهای باقی مانده رزین و ناخالصی های گوگرد و نیتروژن را از بین می برد. انواع رزین ها را می توان به رنگ سفید یا شفاف هیدروژنه کرد، شفاف در کاربردهای چسب گرما نرم و  به عنوان اصلاح کننده فیلم PP بسیار کاربرد دارد.

علاوه بر این، هیدروژناسیون می تواند چسبندگی و سازگاری با EVA را در چسب گرما نرم بهبود بخشد. بنابراین، هیدروکربن رزین هیدروژنه به طور گسترده در زمینه های چسب گرما نرم، پوشک و محصولات بهداشتی، رنگ، جوهر، رنگ ترافیکی و غیره استفاده می شود.

رزین C5  و  C9 هیدروژنه شده

رزین هیدروکربنی C5 هیدروژنه  شده به دست آمده از یک سری فرآیند تولید جامع مانند جداسازی، پلیمریزاسیون C5 از خوراک بازگشتی و هیدروژناسیون ویژه که برای چسب های با کلاس بالا طراحی شده است.

وزن مولکولی کم، ساختار خطی مستقیم و ماهیت آلیفاتیک آنها منجر به خواص مطلوب خاص در فرمولاسیون و ترکیبات مانند چسبندگی بر روی سطوح ویژه، شفافیت در پلیمرها و ویسکوزیته مورد نظر می شود.

ویژگی رزین های C5 و C9 هیدروژنه شده

 • سازگاری خوب با  EVA، SBC، پلی اولفین های متالوسن و APAO
 • پایداری حرارتی خوب
 •  رنگ اولیه خوب و  دارای ترکیبات آلی فرار کم
 •  مقاوم در برابر آب
 • مناسب برای کاربردهای در تماس با غذا، پوست و همچنین کاربردهای پزشکی

کاربردهای رزین های C5  و  C9 هیدروژنه شده

 • چسب گرما نرم، چسب حساس به فشار
 • درزگیرها
 • چسب صحافی کتاب و غیره

رزین های هیدروکربنی C5 هیدروژنه شده محصول شیمیایی غیر خطرناکی هستند. آن ها باید در مکان های خشک و خنک نگهداری شوند. دور از آتش، آفتاب، رطوبت و آلودگی نگه دارید. به دلیل تأثیر بالقوه بر عملکرد آن ها، از نگهداری طولانی مدت اجتناب شود.

کوپلیمر هیدروکربن رزین های C5/C9

 کوپلیمر هیدروکربن رزین های C5/C9، کوپلیمریزاسیون آلیفاتیک و رزین هیدروکربنی آروماتیک هستند که از پلیمریزاسیون پیوسته جز C5/C9 حاصل از فرآیند شکست حرارتی جریان مواد خام پتروشیمیایی به دست می‌آیند. به طور کلی جز C5/C9 را به عنوان ماده اولیه مصرف کنید و با کاتالیزور ترکیب کنید، هیدروکربن های رزین کوپلیمر C5/C9 از پلیمرزاسیون کاتیونی جز C5/C9  بدست می آید.ویژگی اصلی رنگ روشن و نقطه نرم کننده بالاتر است.

 کوپلیمر هیدروکربن رزین های  C5/C9 سازگاری فوق العاده ای با EVA و SBS دارند، مناسب برای چسب نجاری مبتنی بر EVA و چسب صحافی کتاب، همچنین می تواند در کامپاند لاستیک استفاده شود.

هیدروکربن های رزین کوپلیمر C5/C9 به شکل گرانولی جامد با رنگ زرد کم رنگ هستند.

 کاربرد عمده آن  در صنعت چسب، برای علامت گذاری جاده، به عنوان جز چسبنده در چسب های گرما نرم و کامپاندهای لاستیکی است. این رزین میل ترکیبی فوق‌العاده‌ای برای رنگدانه‌ها، توانایی فرآیند برتر در کاربرد علامت‌گذاری جاده، چسبگ گرما نرم و سازگاری خوب با پلیمر پایه، جز چسبنده طبیعی و پایداری حرارتی خوب در کاربرد چسب گرما نرم از خود نشان می‌دهد.

نگه داری و بسته بندی هیدروکربن رزین ها

هیدروکربن رزین ها در کیسه های داخلی HDPE چند لایه  قرار گرفته می شوند.

در جای خشک و خنک و دور از حرارت و شعله نگهداری شوند.

برای مشاوره، استعلام قیمت و گریدهای موجود هیدروکربن رزین ها با کارشناسان فروش شرکت دایان پلیمر دی در ارتباط باشید.

دایان پلیمر وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *