سازگارکننده پلیمری

سازگارکننده پلیمری

سازگارکننده مواد گرفت شده مالئیک انیدرید یا کوپلینگ ایجنت‌ها (Coupling agent)، افزودنی‌هایی جهت بهبود پراکندگی و چسبندگی پرکننده های معدنی پودری و یا پرکننده های الیاف شیشه با پایه مواد اولیه می باشد.

معرفی مواد سازگارکننده گرفت شده با مالئیک انیدرید

سازگارکننده مواد گرفت شده مالئیک انیدرید یا کوپلینگ ایجنت‌ها (Coupling agent)، افزودنی‌هایی جهت بهبود پراکندگی و چسبندگی پرکننده های معدنی پودری و یا پرکننده های الیاف شیشه با پایه مواد اولیه می باشد. سازگارکننده مالئیکه توانمندی بالایی در ایجاد سازگاری بین بستر آبگریز با بستر آبدوست دارد. سازگاری ایجاد شده توسط سازگارکننده مالئیکه باعث بهبود خواص مکانیکی، رنگ پذیری و چسبندگی محصولات می شود.

 پلی‌اتیلن گرفت شده با مالئیک انیدرید (PE-g-MA)

پلي‌اتيلن اصلاح شده با مالئيک انيدرید به عنوان سازگاركننده است که به روش اكستروژن واكنشي تولید می گردد. این ماده كه به عنوان چسب پليمري هم شناخته مي‌شود شامل پلي الفين هاي اصلاح شده با گروه هاي عاملي مي باشد كه قابليت پيوند با گستره وسيعي از پلي الفين ها، پلي آميدها، اتيلن وینيل الکل، پلي استر، پلي كربنات، پلي استایرن و فلزات را دارا مي باشد. از کاربرد‌های این محصول می‌توان به عنوان سازگارکننده (compatibilizer) در کامپاندهای پلیمر با پلیمر، چوب با پلیمر و سایر مواد، در صنایع مختلفی از جمله صنعت خودرو سازی، لوله و بسته بندی(تتراپک)، انواع مستربچ و غیره اشاره کرد.

پلی پروپیلن گرفت شده با مالئیک انیدرید (PP-g-MA)

مواد کوپلینگ اینجت PP که با نام‌های سازگارکننده مالئیک انیدرید، گرافت مالئیک انیدرید، پلی پروپیلن مالئیکه، پلی پروپیلن گرفت شده، سازگار کننده PP و عامل جفت کننده نیز شاخته می‌شوند. یکی از پرکاربردترین سازگارکننده ‌های مالئیکه و فیلرهای گوناگون می‌باشد که در تولید کامپاندهای کربنات کلسیم، تالک، الیاف شیشه، چوب پلاست، آلیاژ پلی آمید با پلی پروپیلن، پلاستیک های حاوی پرکننده مانند کربنات کلسیم، تالک و الیاف شیشه کاربرد دارند. این محصول باعث بهبود خواص کامپاند، افزایش میزان فیلر خوری، کاهش قیمت، پراکنش بهتر فیلر می‌شوند. کاربردهای عمده این محصول با پلی‌اتیلن گرفت شده با مالئیک انیدرید یکسان است و در صنایع مشترکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربرد این محصول در: تولید ظروف یکبار مصرف، صنایع چوب پلاستیک، تولید قطعات پلاستیکی خودرو (قطعات موتور خودرو، سپر، قطعات رنگ‌شونده خودرو، باک بنزین و غیره) و در کامپاندهای بازیافتی می باشد.

نکته مهم: میزان مالئیک انیدرید این ماده بیش تر از یک می باشد در صورتی که برای مواد ایرانی این میزان کم تر از نیم درصد می باشد. این ماده کاملا شفاف می باشد و بو ندارد. نداشتن بو این مواد حاکی از این می باشد که PP-g-MA دارای انیدرید مالئیکه آزاد نیست. مالئیکه ازاد شده همچنین در کاربردهایی برای رنگ پذیری مشکل ایجاد می کند. همجنین در کامپاندهای پلی پروپیلن با الیاف شیشه کاربرد دارد و نقش سازگار کننده را دارد.

POE-g-MA (پلی اولفین الاستومر گرفت شده با مالئیک انیدرید)

این ماده برای چقرمه شدن پلی‌آمید (PA6 ،PA6,6 و غیره ) مورد استفاده قرار می گیرد، باعث افزایش مقاومت در برابر ضربه، بهبود مقاومت مکانیکی در درجه حرارت پایین  پلی‌آمید می‌شود و تأثیر کمی بر استحکام و مدول پلی‌آمید دارد. 10 تا 20 درصد از این ماده می تواند باعث چقرمه شدن پلی آمید و افزایش خواص ضربه آن شود. علاوه براین، این ماده همچنین دارای خاصیت چقرمه کننده خوبی برای PC و PBT دارد.

نکته مهم: میزان مالئیک انیدرید این ماده بیش تر از یک می باشد در صورتی که برای مواد ایرانی این میزان کم تر از نیم درصد می باشد. این ماده کاملا شفاف می باشد و بو ندارد. نداشتن بو این مواد حاکی از این می باشد که POE-g-MA دارای انیدرید مالئیکه آزاد نیست. مالئیکه آزاد شده همچنین در کاربردهایی برای رنگ پذیری مشکل ایجاد می کند. همجنین در کامپاندهای پلی امید کاربرد دارد و نقش اصلاح کننده ضربه را دارد و با میزان کم استحکام ضربه را به صورت قابل توجهی افزایش می دهد (به عنوان مثال در کامپاند PA6 به همراه 30 درصد الیاف شیشه استفاده 5 درصد وزنی POE-g-MA استحام ضربه را از 9.8 KJ/M2 به 19.5 رسانده است).

صنایع مورد هدف POE-g-MA:

  • لوله
  • کامپوزیت
  • خودروسازی
  • کامپاندینگ
  • بسته‌بندی
  • الکترونیک

تامین مواد اولیه سازگارکننده پلیمری

برای مشاوره، استعلام قیمت و گریدهای موجود محصولات گرفت شده مالئیکه با کارشناسان فروش شرکت دایان پلیمر دی در ارتباط باشید.

دایان پلیمر وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *